istanbul

istanbul

Teknik: Vekil Sunucu Kullanımı

Bildiğiniz gibi günümüzde internet'te hangi sitelere girebileceğinize devleti yönetenler karar veriyor. Siz bu sınırlamanın dışına çıkmayı tercih edebilir ya da internet'te isimsiz (anonim) olarak gezinmek isteyebilirsiniz.

Bunu gerçekleştirmenin pek çok yöntemi var, sağlıklı bir tanesini size aktarıyorum.

(Anlatacağım yöntemin Firefox tarayıcısı için geçerli olduğunu belirteyim. Özellikle Internet Explorer kullananların çok daha güvenli olan Firefox'a kalıcı olarak geçmelerini öneririm.)

Başka bir tarayıcı kullanıyorsanız www.mozilla.org/firefox/ adresinden Firefox'u indirip kurun.

Firefox'un üst menüsünden "Düzen"i seçip "Tercihler"e girin.


Karşınızda "Firefox Tercihleri" adlı yeni bir pencere açılacak. En üst sıradaki seçeneklerin en sağındaki "Gelişmiş" seçeneğini tıklayın. Hemen alt sırada beliren sekmelerden "Ağ"ı seçin. Alt sırada "Bağlantı" başlığı altında seçenekler belirecek. En sağda bulunan "Ayarlar" düğmesine tıklayın.
Tekrar yeni bir pencere açılacak. "Bağlantı Ayarları" başlıklı bu pencerenin en altında bulunan "Otomatik Vekil Sunucu Ayarlama URL'si"  düğmesine tıklayın. Alt satırdaki boşluğa "http://proxynova.com/proxy.pac" adresini girin ve "Tamam" düğmesine tıklayın.
İşlem bitmiştir. Artık anonim olarak, kısıtlamalara takılmadan internet'te gezinebilirsiniz. 

Bazen, Gmail gibi programlar vekil sunucu (proxy server) kullanımında sorun çıkartabiliyor. Böyle bir durum olursa, yukarıdaki adımları tekrarlayıp en son penceredeki "Vekil Sunucu Yok" seçeneğini seçtiğinizde herşey eskiye döner. 

İşin güzel tarafı, vekil sunucu kullanmaktan vazgeçtiğinizde Firefox bu sunucu dosyasını unutmuyor. Yani, tekrar vekil üzerinden bağlanmak istediğinizde en son pencerede bulunan "Otomatik Vekil Sunucu Ayarlama" düğmesine tıkladığınızda daha önce girdiğiniz vekil adresi kendiliğinden beliriyor. Üstelik vekil sunucu kullanımını açıp kapattığınızda Firefox'u yeniden başlatmanız da gerekmiyor.

Kullandığımız araçlar hakkında bilgi sahibi olmakta fayda var.

Güncelleme:  Proxynova vekil sunucusunu kullanmaya başladığınızda sizden kullanıcı adı ve şifre isteyebiliyor. Bu durumda açılan pencerede "username" için proxynova ve "password" için ipv6isouronlyhope yazın. Güvenlik gereği şifreyi değiştirmiş olabilirler. Güncel şifre için Proxynova sitesini ziyaret edip, açılış sayfasının en altında belirtilen kullanıcı adı ve şifre bilgilerini kontrol edin.