istanbul

istanbul

Teknik: TEAC UD-301 DAC

Müziklerinizi bilgisayar ortamında saklayıp çaldığınızda amplifikatörünüzü beslemek için iyi bir DAC (dijital analog dönüştürücü) edinmeniz önemli. Dijital bir Hi-Fi ses sisteminde müzik dosyalarının sayısal formattan analog ses sinyaline dönüştürülmesi sistemin en kritik noktalarından birini oluşturuyor. Kişisel müzik sistemimi dijital hale dönüştüreli çok oldu. Prensip olarak zaman içinde değişen bir şey olmasa da teknolojinin hızlı ilerleyişi durmadan yeni imkanları önümüze getiriyor. Flac formatında 16 ve 24 bitlik müziklerden oluşan bir arşivim var.

Abartılı bir bedel ödemeden olabildiğince yüksek kalitede ses alabilmek amacıyla oluşturduğum sistemime yeni olarak bir TEAC UD-301 dijital-analog dönüştürücü kattım. Kubuntu Linux üzerine MPD (Music Player Daemon) kullanarak oluşturduğum müzik sunucumun çıkışını bu DAC aracılığıyla stereo amplifikatörüme bağlıyorum. Çok tatminkar bir ses elde ettiğim sistemimde TEAC DAC'ın katkısı yadsınamaz derecede önemli.

UD-301 dual mono mimariye sahip bir DAC, yani sağ ve sol kanallar için simetrik bağımsız devrelerden oluşuyor. Bu mimari, distorsiyonu azaltırken stereo etkisini azami seviyede tutuyor. Hem CD kalitesinde, hem 24 bitlik yüksek çözünürlükteki dosyalarda , hem de DSD olarak adlandırılan çok yüksek çözünürlükteki müziklerde dijital-analog dönüşümü sağlıyor. Kendi arşivim 16 ve 24 bitlik dosyalardan oluştuğundan bunların sonucunu değerlendirebiliyorum. DSD dinletisi yapmadım.

İsterseniz TEAC UD-301'in bir görüntüsünü sunayım.


Tamamı alüminyumdan yapılmış yüksek kaliteli bir ürün bu. Aynı zamanda bir kulaklık ön amplifikatörü olduğundan ön panelinde bir ses potansiyometresi mevcut. Cihazı Marantz amplifikatörümü beslemek için kullandığımdan ses düğmesinin benim için bir fonksiyonu yok.

Daha önce Musical Fidelity marka bir DAC kullanıyordum. UD-301'in bariz bir ses kalitesi artışına neden olduğunu söyleyebilirim. Müzik enstrumanlarının seslerinin birbirine karışmadan algılanmasını sağladığı gibi, özellikle tiz seslerin çok berrak duyulmasını mümkün kılıyor. Bu tanımlamalar subjektif tecrübeleri yansıtıyor, matematiksel ölçümlemelerin ifadesi değiller. Zaten müzikten alınan keyifin objektif bir ölçümü yok.

Kendiminki dışında pek çok hi-fi müzik sistemini dinleme imkanım oldu. İyi sese aşina olduğumu söyleyebilirim. Bu nedenle, TEAC UD-301'in çok başarılı bir DAC olduğunu, samimiyetle tavsiye edilebileceğini belirtebilirim.

Makul fiyatlı ve gerçekten yüksek performanslı bir DAC arıyorsanız küçük boyutlu bu TEAC'ı ciddi ciddi düşünün derim.


Not: UD-301 fotoğrafı TEAC web sitesinden alınmıştır.